BritRail Pass

Podczas wyprawy będę korzystał z biletu sieciowego BritRail Pass. Jest to atrakcyjna oferta skierowana wyłącznie dla gości zagranicznych. Obywatele Zjednoczonego Królestwa nie mogą podróżować z takimi biletami. Uprawniają one do jazdy o dowolnej porze w klasie 1 lub 2 (w zależności od klasy zadeklarowanej przy rezerwacji) wszystkimi pociągami pasażerskimi kursującymi na sieci kolejowej Anglii, Walii i Szkocji, w ramach okresu ważności (od 2 dni do miesiąca).

Link do oficjalnej strony BritRail

Możliwy jest zakup biletu na obszar całej Wielkiej Brytanii bądź tylko jej fragmentów (Londyn i okolice, Anglia, Szkocja) lub też dodatkowo z Irlandią. Oferta występuje w dwóch wariantach: „consecutive” (codzienne podróżowanie przez następujące po sobie dni) oraz „flexible” (podróżowanie w wybrane dni przy dłuższym okresie ważności). Przewidziane są zniżki dla dzieci, osób poniżej 26 roku życia, seniorów i grup, oraz wiele innych dodatków np. ulgowe przejazdy po wybranych kolejach muzealnych. Bilet można zamówić przez Internet, będąc jeszcze poza obszarem UK. Po przybyciu na miejsce zakup nie jest możliwy.

Poruszał się będę w wariancie „consecutive” ważnym na terenie całej wyspy przez 22 kolejne dni. W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązkowej rezerwacji miejsc, za wyjątkiem nocnych pociągów z wagonami sypialnymi. Można więc swobodnie podróżować z samym biletem BritRail. W przypadku większości kursów  istnieje natomiast rezerwacja fakultatywna, która jest szczególnie wskazana w godzinach szczytu i na najbardziej obciążonych trasach.